BLAGDAN SVIH SVETIH I DUŠNI DAN

Ovih dana se prisjećamo svojih najmilijih i obilazimo njihove grobove osobitim intenzitetom. Ovom prilikom ćemo se i prisjetiti razlike između Dana svih svetih i Dušnog dana. Crkva je odredila 1. studenog za dan u kojemu se sjećamo i molimo za sve svete i blažene, bili oni poznati ili ne. Prema Drugom vatikanskom saboru, štovanje svetih proistječe iz trajne povezanosti zemaljske i nebeske Crkve. Vatikan je blagdan Svih svetih službeno potvrdio 1311.
Dušni dan nastao je dva stoljeća kasnije, inicijativom opata iz Krimija, sv. Odilona, koji je 998. godine započeo tradiciju dugu tisuću godina. Dušni dan ili Dan mrtvih izraz je nade i vjere u zagrobni život, a slavi se svake godine 2. studenoga. Na taj dan se prisjećamo svih onih kojih više nema i koje smo izgubili.
Tad se ide na groblje, moli za duše pokojnika, pale se svijeće i odlazi na misu kako bi nas molitve povezale s pokojnicima kojih više nema. To je dan kad sva katolička groblja sjaje najvećim sjajem. Bez obzira radi li se o onima koji prakticiraju vjeru ili onima koji to ne rade, u narodu su taj spomen prigrlili gotovo svi, kao vrijeme u kojem se prisjećamo svojih najmilijih koji više nisu s nama kako bi im na dostojanstven način, s ljubavlju u srcu i u sjećanju na njihov boravak na ovome svijetu, odali počast.

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 29. 10. 2023.

BLAGDAN SVIH SVETIH I DUŠNI DAN

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 29. 10. 2023.

« Travanj 2024 »